CEBRAİL AS.’IN YERYÜZÜNE EN HIZLI İNİŞİ!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Cebrail as’ın yeryüzüne inişiyle ilgili Kutsal kitabımız Kur’an’da vahyedilmeyen, ancak peygamberin söylediği rivayet edilen bir hikaye vardır. Doğru mudur, değil midir, onu hikayeden sonra inceleyeceğiz. Önce hikayeyi bir okuyalım:

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cebrail (as) a sordu: “Ey Cebrail! Hiç 7 kat semadan yeryüzüne korku ve dehşet içinde hızlıca indin mi?”

Cebrail: “Evet Ya Muhammed 3 kez dediğin şekilde indiğim oldu.”

Bunun üzerine Peygamber Efendimiz(sav) sordu : “Nasıl oldu anlat?”

“Birincisi” dedi Cebrail (as) ;

“H.Z.İbrahim ateşe atılırken Allah (cc) bana dedi ki : Sor bakalım İbrahim’in bizden bi dileği var mıdır? O sırada ibrahim ateşe atılmış şekilde havada ilerliyordu. (o zaman mancılık yöntemiyle ateşe atmışlardı İbrahim Peygamberi) Hemen süratle indim yeryüzüne ve İbrahim e sordum ; Var mıdır Rabbinden istediğin birşey?”

İbrahim peygamber cevapladı: “Çekil çekil! Rabbim’den geldiyse başım üstüne.”

Bunun üzerine Yaradan emretti: “Ey ateş, İbrahim’ karşı serin ve selamet ol!”

Peygamber Efendimiz(sav): “Ya ikincisi?” diye sordu Cebrail(as)’e.

Cebrail (as) :

“Yine İbrahim oğlu İsmail’i kurban edeceğinde bıçağın keskin yerini değil sırt tarafını İsmail’in boğazına sürtüyordu kesmek için tam farkına vardı ve bıçağı ters çevirip İsmail’in boğazına değdireceği sıra Rabbim emretti;

Yetiş Cebrail al şu iki koçu İbrahim bunları kurban etsin” dedi.

“İşte o sırada çok korktum yetişemeyeceğim diye ama şükürler olsun yetiştim.”

Peygamber Efendimiz(sav) sordu : “Ya üçüncüsü Cebrail onu da anlat.”

Cebrail (as) : “Ya Rasulallah onu ne sen sor ne ben söyleyeyim. Rabbime en yakın olduğum yerdeydim. Kendi mekanımda ve 7 kat semanın en tepesi denebilir. Sen Uhud savaşındaydın ve savaş sırasında darbe aldın. Darbe alınca miğferinin demiri yanağına battı. Ashab geldi yanına ve sana olan terbiyesinden dolayı o demiri eliyle değil de ağzıyla yanağından hafifçe çekti çıkardı. İşte tam o sırada yanağından süzülen bir damla kan yere düştü düşecek. Alemlerin Rabbi şöyle dedi: Yetiş Ey Cebrail! Eğer Resulümün kanı yere düşerse andolsun ki yerde ve gökte bir tek canlı bırakmam.”

Cebrail (as): “İşte o anda tüm gücümle yeryüzüne Uhud’a yöneldim. O kadar hızla indim ki yanağından süzülen kan tam yere damlamak üzereyken yetiştim ve kanadımın üzerine düşürdüm. Hamd olsun Rabbime…”

Evet peygamber efendimizin ne kadar kutsal bir insan olduğunu vurgulayan güzel hikaye ancak, Kur’an’la çelişen ve bir insan uydurması olduğunu gösteren bazı noktaları var.

Öncelikle Allah peygamberlerinden hiçbirisini birbirinden ayırmaz.

Saffat 181: “Gönderilmiş bütün peygamberlere selam olsun.” 

Bakara 136: “Deyin ki: Biz Allah’a, bize indiri­lene (Kur’an’a), İbrahim, İsmail, İshak, Yakub ve Yakuboğullarına indirilene, Mûsâ ve İsa’ya verilen (Tevrat ve İncil) ile bütün diğer pey­gamberlere Rab’lerinden verilene iman ettik. Onlardan hiçbirini diğerinden ayırt etmeyiz ve biz O’na teslim olmuş kimseleriz.”  

Bakara 285: “Peygamber, Rabbinden kendisine indirilene iman etti, mü’minler de (iman etti­ler). Her biri; Allah’a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler ve şöyle dedi­ler: ‘Onun peygamberlerinden hiçbirini (diğe­rinden) ayırt etmeyiz.”

Ayetlerden de anlayacağınız üzere, Allah hiçbir nebisini makam açısından diğerinden üstün kılmamış, hiçbirisine bir ayrıcalık sağlamamıştır. Allah tüm nebilerine katından bir kitap vahyetmiştir.

“En’âm 89: “Onlar kendilerine kitap, hikmet ve nebilik verdiğimiz kimselerdir.”  

 Ali-İmran 81: “Allah nebilerden şöyle söz al­mıştı: ‘Size kitap ve hikmet verdim.” 

 Nisa 163: “Biz Nûh’a ve ondan sonra gelen nebilere vahyettiğimiz gibi, sana da vah­yettik. İbrahim’e, İsmail’e, İshak’a, Yakub’a, torunlarına, İsa’ya, Eyüp’e, Yûnus’a, Hârûn’a ve Süleyman’a da vahyetmiştik. Davûd’a da Zebûr vermiştik.”  

Peki o halde nasıl oluyor da Allah’ın tüm nebilerine aynı vahyi taşıyıp, onların kitap sahibi olmasını sağlayan Cebrail as, sadece Hz.Muhammed için yeryüzüne en hızlı bir şekilde iniyor? Hz. Muhammed peygamber de diğerleri değil mi?

Demek ki Allah bazı peygamberlerini hiç umursamamış olacak ki, Yahudiler kendilerine gelen Allah’ın resullerini öldürebilmişler. Allah Cebrail’e git şunlarla ilgilen, koru, kurtar dememiş. Yetiş Cebrail resulümü öldürüyorlar dememiş.

Bakara 87: “Andolsun, Mûsâ’ya Kitab’ı (Tevrat’ı) verdik. Ondan sonra ard arda peygamberler gönderdik. Meryem oğlu İsa’ya mucizeler verdik. Onu Ruhu’l-Kudüs (Cebrail) ile destekledik. Size herhangi bir peygamber, hoşunuza gitmeyen bir şey getirdikçe, kibirlenip (onların) bir kısmını yalanlayıp bir kısmını da öldürmediniz mi?”(Zekeriya, Şuayb, Yahya gibi…)

Demek ki onların kanı Hz.Muhammed’in kanı kadar değerli değilmiş ki, insanlar o peygamberleri öldürdükleri için Allah hiçbirisine bir şey yapmamış, aksine hepsini yaşatmış ve onlara dünya hakimiyeti vermiş. Sizce Allah bir takım insanların iddia ettiği ve yaptığı gibi peygamberler arasında ayrımcılık yapacak bir varlık mı? Değildir öyle değil mi?

Allah insanların yapmış olduklarını ve yapacaklarını en iyi bilen, zamandan münezzeh olan, kalplerde gizli olanı en iyi bilen değil mi? Bir odadaki 2 kişiden birisi o değil mi? O halde Allah adamların peygamberleri öldüreceklerinden habersiz mi de son anda “yetiş ya cebrail kurtar” diyor? Allah bu kadar aciz mi de son anda “yetiş ya Cebrail kurtar” diyor?  Bu nasıl bir inanç, bu nasıl bir Allah sevgisi?

Saffat 154-Kalem 36: “Neyiniz var sizin? Nasıl hüküm veriyorsunuz?”

Araf 138: “Musa onlara: “Şüphesiz siz cahillik eden bir topluluksunuz! dedi.”

Hac 74: “Onlar Allah’ın kadrini gereği gibi bilemediler. Şüphesiz Allah kuvvetlidir, mutlak güç sahibidir.”

Allah Hz İbrahim’in ne yapacağından son ana kadar habersiz miydi de “yetiş Cebrail, al şu iki koçu İbrahim’i kurtar” diyor? Zaten biliyorlar adamın ve oğlunun ne yapacağını, nasıl davranacağını. Hepimizi an ve an izleyen, koruyan, yapıp ettiklerimizi kayıt altına alan melekler var. Melekleri de geçtim hepimizi koruyan, gözetleyen bir Allah var ALLAH! Bu Allah Hz.İbrahim’i ve Hz.Muhammed’i kurtarabildi de, diğer öldürülen peygamberlerini kurtarmak için aciz ve çaresiz mi kaldı? Cebrail onlar için yeterince hızlı inemedi mi? Bırakın bu uydurma hikayeler ile dinde amel etmeyi de biraz Kur’an okuyup, Kur’an ile amel edin. Ayetler üzerinde derinlemesine düşünüp, aklınızı kullanın. Az biraz hidayete varın İslam alemi olarak.

Demek size göre Allah katında Hz.Muhammed’in canı can ama diğer peygamberlerinin ki patlıcan öyle mi? Demek o öldürülen resuller ve nebiler Allah’ın o kadar değer verdiği nebisi ve resulleri değildi ve Cebrail de bu yüzden onları kurtarmaya yetişemedi öyle mi?

Yahu Allah ve melekleri o peygamberleri kurtarmaktan aciz midir sizlere sorarım! Sizce Allah onların öldürüleceğinden zamanında haberdar olamadı mı? Yetişmek ne demek? Allah zamandan ve mekandan münezzeh. Dilerse her şeyi başa sarar ve onları kurtarır. Bu hadisi uyduran hangi kafadaydı ki Allah’ı ve meleklerini böyle aciz göstermiş. Allah yetiş demişmiş. Yetişemeseler demek ki kurtaramayacaklar öyle mi? Daha önceki peygamberler öldürüldüğü için onların güçleri buna yetmeyebilir yani öyle mi? Ya da Hz İbrahim ve Hz.Muhammed en kıymetli peygamberler de diğerleri o kadar kıymetli değil öyle mi? Yazıklar olsun…

1105 Toplam Görüntülenme 1 Günlük Görüntülenme
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

6 comments on “CEBRAİL AS.’IN YERYÜZÜNE EN HIZLI İNİŞİ!”

 1. Veysel Reply

  Kusura bakmayınız din adamı böyle bir üslupla konuşmaz çok uğraşıp ayetler sıralamışsınız fakat sokak ağzıyla konuşmuşsunuz

  • CuneytAktan Reply

   Uyarınız için teşekkür ederim. Öncelikle ben bir din adamı değilim. Kur’an’ı okuyan, düşünen, sorgulayan, araştıran ve Kur’an ile çelişkili gördüğüm konuları yazıya döküp, insanlara Kur’an’daki hakikati anlatmaya çalışan sıradan birisiyim. Üslup konusuna gelince, daha ağır üsluplar görmek isterseniz, size İncil ve Tevrat’ı da okumanızı tavsiye ederim.

   Saygılarımla…

   • Lostyear Reply

    İncil’de içki içip sarhoş olmak, başkasının karısına sahip olmak için o kişiyi öldürmek gibi birçok kötü olay anlatılmakta. Hristiyanlığı zirvede yaşayan biri bile bunları fark edip müslüman olmuştur. Ben Admin Bey’in üslubunu kötü bulmuyorum. Tamam bazı yerlerde gaza getiriyor bizi ama yinede bu lafları dine değil, olayları çarpık çurpuk yazan veya anlatanlaradır.

    • CuneytAktan Reply

     Sayın Lostyear, yorumunuz için teşekkür ederim. Sizleri Bakara 269 ayeti ile selamlıyorum: “Allah, hikmeti dilediğine verir. Kime hikmet verilmişse, şüphesiz ona çokça hayır verilmiş demektir. Bunu ancak akıl sahipleri anlar.” Saygılarımla.

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *