KURAN’DA REENKARNASYON/TENASÜH VAR MIDIR? İSLAM’DA REENKARNASYON İNANCI VAR MI? İŞTE AYETLER İLE CEVABI…

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda Kuran ayetleri ışığında İslam’da reenkarnasyon inancı olup olmadığını inceleyeceğiz.

Reenkarnasyon, ölen birinin ruhunun, tekamülünü tamamlayıncaya dek, başka bir bedende tekrar tekrar dünyaya gelerek yaşamını devam ettirmesi demektir. Bu inanışa göre tekamülünü tamamlayan ruh, bir daha dünyaya gelmemektedir.

Bazı İslam profesörleri de dahil pek çok insan, reenkarnasyonun gerçek olduğunu iddia etmektedir. Peki acaba ruhu yaratan Allah, Kuran’da bu konuda bize ne demektedir? Gelin inceleyelim…

Müminun 99-100: “Onlardan birine ölüm gelince: “Rabbim! Beni geri çevir, belki, yapmadan bıraktığımı tamamlar, iyi işler işlerim” der. Hayır; bu söylediği sadece kendi lafıdır. Tekrar diriltilecekleri güne kadar arkalarında geriye dönmekten onları alıkoyan bir engel vardır.”

Evet arkadaşlar, apaçık görüldüğü üzere bu ayete göre insan ölünce bir daha dünyaya geri dönemez, tekrar tekrar bedenlenerek, ruhani tekamülünü tamamlayamaz ve kamil bir varlık haline gelemez..

İslam’da reenkarnasyonun olmadığına dair bir ayet daha delil vermek gerekirse, Allah diyor ki:

Fatır 37: “Onlar cehennemde şöyle feryat ederler: “Ey Rabbimiz! Bizi buradan çıkar da daha önce yaptıklarımızdan farklı, iyi işler yapalım!”. Onlara şöyle denir: “Biz size, düşünüp öğüt alacak bir kimsenin, düşünüp öğüt alabileceği kadar bir ömür vermedik mi? Size uyarıcı da gelmişti. Öyle ise tadın azabı. Çünkü zalimler için hiçbir yardımcı yoktur…”

Evet arkadaşlar, özetlemek gerekirse Allah insana verdiği bu bir kerelik hayatın, bir insanın okuyup, araştırıp, düşünmesi, öğüt alması, kendini düzeltmesi, tekamülünü artırabilmesi ve salih ameller işleyip cennete girenlerden olabilmesi için yeterince uzun olduğunu, yeterli bir vakit olduğunu bildirmektedir. Dolayısı ile ölen birisinin salih ameller işleyebilmek ve tekamülünü tamamlayabilmek için bir daha dünyaya geri gönderilmediğini bildirmektedir.

Buna göre reenkarnasyon ile ilgili söylenen şeyler İslam’a ve Kuran’a aykırıdır. Din ve hakikat diye bu bilgiler ile amel edilmemelidir.

Cüneyt Aktan 30.12.2021

972 Toplam Görüntülenme 4 Günlük Görüntülenme
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.